Pragmatics

کتاب Pragmatics نوشته‌ی استفن لوینسون ، از مجموعه Cambridge Textbooks in Linguistics توسط انتشارات کمبریج منتشر شده‌است .

آن جنبه‌هایی از کاربرد زبان که برای درک زبان به‌ عنوان یک سیستم، و به‌ویژه برای درک معنا، حیاتی هستند، دغدغه‌ی پذیرفته‌شده‌ی عمل‌شناسی زبان‌شناختی هستند. این کتاب درسی تجزیه و تحلیل شفاف و یکپارچه ای از موضوعات اصلی در کاربردشناسی ، مفاهیم ضمنی، پیش فرض‌ها، کنش های گفتاری و ساختار مکالمه ارائه می دهد.

شناسه محصول: 112341

takhfif_code_15

جشنواره خرید محصولات اپل

برای دریافت تخفیف 20 درصدی عجله کنید!

560/000 

0 نفر در حال مشاهده این محصول هستند!

کتاب Pragmatics

کتاب Pragmatics نوشته‌ی استفن لوینسون ، از مجموعه Cambridge Textbooks in Linguistics توسط انتشارات کمبریج منتشر شده‌است .

آن جنبه‌هایی از کاربرد زبان که برای درک زبان به‌ عنوان یک سیستم، و به‌ویژه برای درک معنا، حیاتی هستند، دغدغه‌ی پذیرفته‌شده‌ی عمل‌شناسی زبان‌شناختی هستند. کتاب Pragmatics تجزیه و تحلیل شفاف و یکپارچه ای از موضوعات اصلی در کاربردشناسی ، مفاهیم ضمنی، پیش فرض‌ها، کنش های گفتاری و ساختار مکالمه ارائه می دهد.

یکی از دغدغه‌های اصلی کتاب Pragmatics ، رابطه بین کاربردشناسی و معناشناسی است، و دکتر لوینسون به وضوح نشان می‌دهد که چگونه یک رویکرد عمل‌گرایانه می‌تواند برخی از مشکلاتی را که معناشناسان با آن روبرو هستند حل کند و تحلیل‌های معنایی را آسان‌سازی کند.

توضیحات کتاب Pragmatics واضح بوده و با مثال های مفید پشتیبانی می‌شود. تجزیه و تحلیل دقیق موضوعات انتخاب شده به دانشجو دید روشنی از دقت تجربی مورد نیاز مطالعه کاربردشناسی زبانی می‌دهد، اما دکتر لوینسون هرگز از تنوع غنی موضوع غافل نشده و یک مقدمه و یک نتیجه‌گیری، کاربردشناسی را به زمینه‌های دیگر در زبان‌شناسی و سایر رشته‌های مربوط با کاربرد زبان -روان‌شناسی، فلسفه، انسان‌شناسی و ادبیات- مرتبط می‌کند.

کاربردشناسی (pragmatics) یکی از حوزه‌های زبان‌شناسی است که به بحث درباره‌ی تأثیر بافت بر معنا می‌پردازد؛این مبحث شامل نگرش ها و اعتقادات سخنگو و مراتب درک سخنگو از جمله و دانش او از نحوه استفاده از زبان برای تبادل اطلاعات است. بنابراین در کاربرد‌شناسی زبان، معنای یک جمله در بافت مورد نظر است.

ساختار کتاب Pragmatics

کتاب Pragmatics دارای 7 فصل کلی بوده که عناوین آن‌ها به قسم زیر است :

  • The scope of Pragmatics
  • Deixis
  • Conversational implicature
  • Presupposition
  • Speech ects
  • Conversational structure
  • Conclusions

درباره‌ی رشته‌ی زبان‌شناسی

زبان‌شناسی (یا به انگلیسی: Linguistics) علمی است که به مطالعه و بررسی روشمند زبان می‌پردازد. در واقع، زبان‌شناسی می‌کوشد تا به پرسش‌هایی بنیادی همچون: «زبان چیست؟»، «زبان چگونه عمل می‌کند و از چه ساخت‌هایی تشکیل شده‌است؟»، «انسان‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؟»، «زبان آدمی با سازوکار ارتباطی دیگر جانوران چه تفاوتی دارد؟»، «کودک چگونه سخن‌گفتن می‌آموزد؟»، «زبان بشر چگونه تکامل یافته‌است؟»، «زبان‌ها چه قرابتی با یکدیگر دارند؟»، «ویژگی‌های مشترک زبان‌های جهان کدامند؟»، «انسان چگونه می‌نویسد و از چه راهی زبان نوشتاری و گفتاری را واکاوی می‌کند؟»، «چرا زبان‌ها دگرگون می‌شوند؟» و… پاسخ گوید.

مطالعات زبان‌شناسی مانند بسیاری دیگر از علوم، به دو شاخه‌ی‌ نظری و کاربردی تقسیم می‌شود. زبان‌شناسی کاربردی، حوزه‌ای بینارشته‌ای بوده که بخش‌هایی از مطالعات زبانی را دربرگرفته و تمرکز آن‌ها بر کاربرد زبان است. زبان‌شناسی کاربردی، برعکس زبان‌شناسی نظری که زبان را به شکل انتزاعی بررسی می‌کند، مشکلات واقعی مرتبط با زبان و راه‌حل‌های آن‌ها را تحلیل کرده و بر کاربران زبان و شیوه‌هایی که آن‌ها زبان را به کار می‌برند، تاکید دارد.

برخی از حوزه‌های علمی زبان‌شناسی کاربردی عبارتند از آموزش زبان، زبان‌شناسی حقوقی، روان‌شناسی زبان، جامعه‌‌شناسی زبان، عصب‌شناسی زبان و فرهنگ‌نویسی.

زبان‌شناسی نظری به تدوین الگوهای دانش زبانی می‌پردازد. حوزه‌های اصلی در زبان‌شناسی نظری شامل نحو، واج‌شناسی، صرف و معناشناسی هستند. اگرچه آواشناسی معمولاً ارتباط تنگاتنگی با واج‌شناسی دارد، اما مثل حوزه‌هایی همچون جامعه‌شناسی زبان و روان‌شناسی زبان، خارج از حوزه‌ی زبان‌شناسی نظری قرار می‌گیرد. زبان‌شناسی نظری همچنین در پی تبیین همگانی‌های زبان -Linguistic universal یا Linguistic universals- است.

فردینان دو سوسور –زبان‌شناس و نشانه‌شناس سوئیسیدر تعیین موضوع زبان‌شناسی چنین گفته است: “تنها هدف حقیقی زبان‌شناسی آن است که زبان را از درون و برای خود مورد پژوهش قرار دهد.” معنای این سخن آن است که زبان‌شناسی، زبان را همان گونه که هست و همان گونه که پدیدار می‌شود مورد بررسی قرار می‌دهد. بنابراین، پژوهشگران همچنان که در هیچ علمی نمی‌توانند ماهیت آن علم را تغییر دهند، در این عرصه نیز این امکان تغییر ماهیت زبان‌شناسی وجود نداشته و از این رو، پژوهشگران این حوزه نباید به سمت جوانب مورد پسند خود جهت‌گیری کرده یا جوانب دیگر زبان‌شناسی را بر اساس سلیقه‌ی خود کم اهمیت یا بی‌ارزش جلوه دهند.

 

کتب مرتبط  با کتاب Pragmatics

 

برای مطالعه‌ توضیحات تکمیلی در مورد کتاب Pragmatics اینجا کلیک کنید.

موضوع

Academic, Linguistics

رده سنی

بزرگسالان

سطح

Academic

CEFR

C2

ناشر اصلی

Cambridge

نویسنده

Stephen C. Levinson

سال انتشار

1983

شابک / ISBN

9780521294140

قطع (سایز)

وزیری ~ 17*24

جنس کاغذ

تحریر

نوع جلد

شومیز (جلد نرم)

تعداد صفحات

420

پاسخ نامه

ندارد

CD/DVD

ندارد

رنگ

تک رنگ (سیاه و سفید)

0 نقد و بررسی
0
0
0
0
0

نقد و بررسی‌ها

پاکسازی فیلتر

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.