بررسی مقابله‌ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها

کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها نوشته‌ی دکتر سید محمد ضیا حسینی توسط انتشارات رهنما منتشر شده است. مخاطبان این کتاب دانشجویان رشته‌ی زبان‌شناسی، مطالعات ترجمه و زبان انگلیسی هستند.

شناسه محصول: 114284

takhfif_code_15

جشنواره خرید محصولات اپل

برای دریافت تخفیف 20 درصدی عجله کنید!

640/000 

0 نفر در حال مشاهده این محصول هستند!

توضیحات کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها

کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها نوشته‌ی دکتر سید محمد ضیا حسینی توسط انتشارات رهنما منتشر شده است. مخاطبان این کتاب دانشجویان رشته‌ی زبان‌شناسی، مطالعات ترجمه و زبان انگلیسی هستند.

کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها حاصل تحقیق یک‌ساله‌ی دکتر حسینی در زمینه‌ی زبان‌شناسی مقابله‌ای در دانشگاه کالگری(Calgary University) کانادا می‌باشد. این کتاب به صورت مجموعه‌ای در سال ۱۳۷۲ تحت عنوان درآمدی بر زبان‌شناسی مقابله‌ای (Introducing Contrastive Linguistics) به چاپ رسید.

در کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها ، به دنبال هر بخش، پرسش‌هایی جهت بحث در کلاس و یا تکلیف مضاف آورده شده و این پرسش‌ها، در جهت ارزیابی درک دانشجویان می‌باشند. در این کتاب، همچنین پرسش‌های آزمون نهایی نیز طراحی شده است.

ساختار کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها

کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها به طور کلی از ۷ فصل تشکیل شده است.

اولین فصل این کتاب تحت عنوان Contrastive Analysis یا تجزیه و تحلیل تضاد‌ها می‌باشد.

در فصل بعدی -How to Compare Languages- چگونگی مقایسه زبان‌ها را به همراه موضوعاتی از قبیل CAH، درجه‌ی دشواری و در انتهای فصل موضوعاتی که برای بحث گروهی به‌کار می‌رود را تشریح کرده است.

فصل سوم How to compare two syntactic structure نحوه‌ی مقایسه‌ی دو ساختار نحوی را بیان می‌کند و در فصل چهارم Discourse analysis یا تحلیل گفتمان مبحث مورد بررسی می‌باشد.

فصل پنجم کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها یکی از غنی‌ترین فصول این کتاب است و به موضوع Comparing discourse patterns یا مقایسه‌ی الگو‌های گفتمان می‌پردازد. انسجام و پیوستگی، گرامر، واج‌شناسی، زبان گفتاری، زبان نوشتاری، حالات، زبان و جوانب آن‌، انسجام لغوی و… از موضوعاتی است که در این فصل از آن‌ها صحبت به میان آمده است.

فصل ششم این کتاب Comparing the vocabulary items در حوزه‌ی مقایسه‌ی موارد لغاتی صحبت می‌کند. فصل هفتم نیز با عنوان Error analysis به تجزیه و تحلیل اشتباهات می‌پردازد. این فصل یکی از مهم‌ترین فصول کتاب می‌باشد.

درباره‌ی رشته‌ی زبان‌شناسی

زبان‌شناسی (یا به انگلیسی: Linguistics) علمی است که به مطالعه و بررسی روشمند زبان می‌پردازد. در واقع، زبان‌شناسی می‌کوشد تا به پرسش‌هایی بنیادی همچون:

«زبان چیست؟»،

«زبان چگونه عمل می‌کند و از چه ساخت‌هایی تشکیل شده‌است؟»،

«انسان‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؟»،

«زبان آدمی با سازوکار ارتباطی دیگر جانوران چه تفاوتی دارد؟»،

«کودک چگونه سخن‌گفتن می‌آموزد؟»،

«زبان بشر چگونه تکامل یافته‌است؟»،

«زبان‌ها چه قرابتی با یکدیگر دارند؟»،

«ویژگی‌های مشترک زبان‌های جهان کدامند؟»،

«انسان چگونه می‌نویسد و از چه راهی زبان نوشتاری و گفتاری را واکاوی می‌کند؟»،

«چرا زبان‌ها دگرگون می‌شوند؟»

و… پاسخ گوید.

مطالعات زبان‌شناسی مانند بسیاری دیگر از علوم، به دو شاخه‌ی‌ نظری و کاربردی تقسیم می‌شود. زبان‌شناسی کاربردی، حوزه‌ای بینارشته‌ای بوده که بخش‌هایی از مطالعات زبانی را دربرگرفته و تمرکز آن‌ها بر کاربرد زبان است. زبان‌شناسی کاربردی، برعکس زبان‌شناسی نظری که زبان را به شکل انتزاعی بررسی می‌کند، مشکلات واقعی مرتبط با زبان و راه‌حل‌های آن‌ها را تحلیل کرده و بر کاربران زبان و شیوه‌هایی که آن‌ها زبان را به کار می‌برند، تاکید دارد.

برخی از حوزه‌های علمی زبان‌شناسی کاربردی عبارتند از آموزش زبان، زبان‌شناسی حقوقی، روان‌شناسی زبان، جامعه‌‌شناسی زبان، عصب‌شناسی زبان و فرهنگ‌نویسی.

زبان‌شناسی نظری به تدوین الگوهای دانش زبانی می‌پردازد. حوزه‌های اصلی در زبان‌شناسی نظری شامل نحو، واج‌شناسی، صرف و معناشناسی هستند. اگرچه آواشناسی معمولاً ارتباط تنگاتنگی با واج‌شناسی دارد، اما مثل حوزه‌هایی همچون جامعه‌شناسی زبان و روان‌شناسی زبان، خارج از حوزه‌ی زبان‌شناسی نظری قرار می‌گیرد. زبان‌شناسی نظری همچنین در پی تبیین همگانی‌های زبان -Linguistic universal یا Linguistic universals- است.

فردینان دو سوسور –زبان‌شناس و نشانه‌شناس سوئیسیدر تعیین موضوع زبان‌شناسی چنین گفته است: “تنها هدف حقیقی زبان‌شناسی آن است که زبان را از درون و برای خود مورد پژوهش قرار دهد.” معنای این سخن آن است که زبان‌شناسی، زبان را همان گونه که هست و همان گونه که پدیدار می‌شود مورد بررسی قرار می‌دهد.

بنابراین، پژوهشگران همچنان که در هیچ علمی نمی‌توانند ماهیت آن علم را تغییر دهند، در این عرصه نیز این امکان تغییر ماهیت زبان‌شناسی وجود نداشته و از این رو، پژوهشگران این حوزه نباید به سمت جوانب مورد پسند خود جهت‌گیری کرده یا جوانب دیگر زبان‌شناسی را بر اساس سلیقه‌ی خود کم اهمیت یا بی‌ارزش جلوه دهند.

کتب مرتبط با کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها

کتب دیگر از همین نویسنده

برای مطالعه توضیحات تکمیلی در مورد کتاب بررسی مقابله ای ساخت فارسی و انگلیسی و تجزیه و تحلیل خطاها اینجا کلیک کنید.

وزن 198 گرم
موضوع

Academic, Linguistic

رده سنی

بزرگسالان

سطح

Academic

CEFR

None

لهجه

None

ناشر اصلی

rahnama

نویسنده

دکتر سید محمد ضیا حسینی

سال انتشار

2009

شابک / ISBN

9789643673345

قطع (سایز)

وزیری ~ 17*24

جنس کاغذ

تحریر

نوع جلد

شومیز (جلد نرم)

تعداد صفحات

124

پاسخ نامه

ندارد

CD/DVD

ندارد

آزمون آزمایشی

ندارد

رنگ

تک رنگ (سیاه و سفید)

0 نقد و بررسی
0
0
0
0
0

نقد و بررسی‌ها

پاکسازی فیلتر

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.