همه مقالات

8 راهکار کاربردی برای کاهش استرس آزمون آیلتس

کاهش استرس آزمون آیلتس
 • تقریباً غیرممکن است که ما قبل از آزمون‌های مهم استرس نگیریم. گویی که استرس به نمک هر آزمون مهمی تبدیل شده است. حالا اگر این آزمون به یک زبان دیگر باشد، استرس و اضطراب آزمون‌دهنده بیشتر و آش آزمون ما شورتر هم می‌شود.  اگر شما قصد دارید تا در آزمون آیلتس شرکت کنید احتمالاً این مسئله را خیلی بهتر درک می‌کنید. از طرفی نگرانی برای شرکت و موفقیت در آزمون و از طرف دیگر غریبه بودن زبان انگلیسی ذهن شما را درگیر می‌کند. اما باید بدانید که تنها نیستید و سایر آزمون دهندگان نیز شرایط مشابهی دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با راهکارهای کاربردی کاهش استرس آزمون آیلتس آشنا کنیم.

  استرس چگونه آزمون آیلتس را خراب می‌کند؟

  استرس هم می‌تواند در روز آزمون برای شما دردسر ساز شود و هم در دوران درس خواندن و آمادگی برای آزمون آیلتس. استرس می‌تواند تمام تلاش‌های چند ماهه شما را از بین ببرد و عملکردتان را تحت تأثیر قرار دهد. به لحاظ علمی استرس بر روی عملکردهای شناختی شما که شامل حافظه، توجه و تصمیم گیری است، اثرات مخربی می‌گذارد عملکردهایی که هنگام آزمون به آنها احتیاج دارید. برای مثال ممکن است هنگام آزمون speaking واژه‌ها به خاطر استرس از ذهنتان پر بکشد و نتوانید به خوبیِ همیشه صحبت کنید. یا در تسک‌های listening که تمرکز و دقت بالایی را لازم دارد، استرس، عملکرد توجه شما را مختل کند و قسمت‌های مهم فایل صوتی را از دست بدهید.

  همچنین هنگام درس خواندن و آمادگی برای آزمون شما باید بتوانید در یک مدت چند ماهه به صورت متداوم درس بخوانید. اگر مدام درگیر اضطراب باشید نمی‌توانید روحیه خود را حفظ کنید و در این مسیر باقی بمانید.

  بنابراین فرقی نمی‌کند که در چه مرحله‌ای از آمادگی برای آزمون آیلتس هستید؛ بسیار مهم است در کنار تمام تلاش‌هایی که برای یادگیری قواعد، واژگان پیشرفته و استراتژی‌های آزمون می‌کنید، راه‌های کنترل استرس آزمون آیلتس را بلد باشید و آن را تمرین کنید. در ادامه راهکار‌های کاربردی که می‌توانید با آن بر استرس غلبه کنید را برایتان آورده‎‌ایم.

  چطور بر استرس ناشی از آزمون آیلتس غلبه کنیم؟

  راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با به کار گیری آنها استرس خود را کاهش دهید و بر آن مسلط شوید. در اینجا ما به هشت راهکار کاربردی اشاره خواهیم کرد.

   

  ورزش کنید

  ورزش را به زندگی روزمره خود اضافه کنید و از تأثیرات فوق‌العاده آن بر خلق‌وخو و اعتماد به نفس خود شگفت زده شوید. فرقی نمی‌کند که ورزشکار حرفه‌ای هستید یا مبتدی، مهم این است که به بدن خود حرکت بدهید و آن را درگیر کنید. این ورزش می‌تواند یک پیاده روی ساده در پارک یا ورزش‌های حرفه‌ای تر در باشگاه باشد. همچنین با ویدیوهای موجود در اینترنت نیز می‌توانید در خانه ورزش کنید.

  ورزش به لحاظ ذهنی باعث می‌شود چند صباحی از دغدغه‌های آزمون آیلتس و درس خواندن دور شوید و تمرکزتان را روی مسائل دیگر بگذارید. ورزش کردن باعث ایجاد وقفه در استرس و دغدغه‌ها می‌شود و این‌گونه می‌تواند در کاهش آن اثرگذار باشد.

  همچنین وقتی ورزش می‌کنید، هورمون اندورفین در بدن بیشتر ترشح می‌شود. این هورمون باعث افزایش شادی، هیجان و بهبود خلق‌وخو در شما می‌گردد. به ویژه در ورزش‌های هوازی (دویدن، طناب زدن و دوچرخه‌سواری) که ضربان قلب و تنفس را افزایش می‌دهند، این هورمون بیشتر ترشح می‌شود؛ بنابراین در حین آمادگی برای آزمون آیلتس سعی کنید ورزش را به فعالیت‌های روزانه خود اضافه کنید.

  مصرف کافئین خود را کاهش دهید

  اگر دوست دارید موقع آزمون آیلتس استرس سر تا پای شما را فرا نگیرد، بهتر است که مصرف کافئین خودتان را مدیریت کنید و آن را کاهش دهید. نوشیدنی‌های کافئین‌دار این روزها بسیار محبوب هستند. شما هم ممکن است برای درس خواندن برای آزمون آیلتس، روز خود را با خوردن انواع قهوه شروع کنید. این کار می‌تواند یک شروع خوب باشد و انرژی زیادی را به بدن شما تزریق کند. حتی ممکن است بعد از چند ساعت که انرژی تان افت کرد دوباره به سراغ قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار بروید تا برای درس خواندن تجدید قوا کنید و این چرخه را تا آخر شب تکرار کنید.

  اما چرا می‌گوییم که باید مصرف کافئین را کاهش دهید؟ استرس و اضطراب ناشی از ترشح هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول است. کافئین یک ماده محرک است و  این قدرت را دارد که ترشح این هورمون‌ها را تا دو برابر افزایش دهد؛ بنابراین زمانی که شما درگیر اضطراب آزمون آیلتس هستید، نوشیدنی‌های کافئین‌دار اوضاع را بدتر می‌کنند. ما به شما توصیه می‌کنیم بیشتر از یک نوشیدنی کافئین‌دار در روز مصرف نکنید؛ به ویژه زمان‌هایی که سخت درگیر استرس هستید.

  با ساختار آزمون آیلتس کاملاً آشنا شوید

  وقتی شما دقیق بدانید چه چیزی در انتظارتان است کمتر از روبه‌رویی با آن می‌ترسید؛ در نتیجه استرستان کمتر می‌شود. برای اینکه اضطراب آزمون آیلتس را کمتر کنید تا حد ممکن با ساختار و سؤالات آزمون آشنا شوید. در هر بخش از آزمون ممکن است سؤالات احتمالی زیادی وجود داشته باشد. سعی کنید با تمام سؤالات احتمالی، لهجه‌های متخلف تسک listening، موضوعات پر تکرار تسک‌های speaking و ساختارهای reading و  writing  آشنا باشید تا سورپرایز نشوید.

  مثلاً اگر فقط بر لهجه آمریکایی مسلط باشید و اتفاقی listening شما با لهجه استرالیایی یا بریتیش باشد، احتمالاً دچار اضطراب و استرس زیادی خواهید شد. در اینجا است که اضطراب روی سطح تمرکز و توجه شما تأثیر منفی می‌گذارد و عملکردتان را مختل می‌کند.

  در آزمون‌های آزمایشی آیلتس شرکت کنید

  یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش استرس آزمون آیلتس، شرکت در آزمون‌های آزمایشی است. آزمون‌های آزمایشی به شما کمک می‌کنند تا در شرایط واقعی و کاملاً شبیه به روز آزمون آیلتس، مهارت‌هایی که تمرین کرده‌اید را به چالش بکشید.

  شما با شرکت در آزمون آزمایشی با تمام جزئیات و قوانین روز آزمون آشنا می‌شوید و فرصت دارید برای آن‌ها برنامه ریزی کنید. بدین ترتیب روز آزمون آیلتس با اتفاقات کوچک مضطرب نمی‌شوید. همچنین این فرصت را پیدا می‌کنید تا با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شوید بر روی آنها کار کنید.

  مدیتیشن کنید

  مدیتیشن راهی سریع و ساده برای مقابله با استرس آزمون آیلتس است. یکی از بهترین زمان‌هایی که مدیتیشن به کارتان می‌آید زمانی است که نمی‌توانید تمرکز و توجه خود را حفظ کنید و درس بخوانید. مدیتیشن به شما کمک می‌‌کند به افکار نابسمان خود سامان دهید و متمرکز شوید.

  مدیتیشن به شما فضایی برای راحت فکرکردن، اولویت‌بندی و سازماندهی افکار می‌دهد. ممکن است شما مشکل کوچکی را بیش از اندازه درک کرده باشید و با انجام مدیتیشن به کم‌بودن اهمیت آن پی می‌برید. انجام مدیتیشن در طولانی مدت و به صورت مداوم به شما کمک می‌کند تا تسلط بیشتری بر روی ذهن، توجه و تمرکز خود داشته باشید و این اتفاق باعث بهره‌وری بیشتر در درس‌خواندن و آزمون دادن می‌شود.

  به موسیقی‌های آرام‌بخش گوش کنید

  موسیقی می‌تواند گاهی مثل یک فرشته نجات در زمان اضطراب شما را آرام کند یا زمانی که نیاز به انگیزه دارید به شما قدرت دوباره شروع کردن و ادامه دادن بدهد. گوش کردن به موسیقی که برای شما خوشایند است باعث می‌شود شما از دنیای واقعیت خارج شوید و افکار خود را آنجا بگذارید. به دنیای خیال سفر کنید و زندگی را هر طور که دوست دارید متصور شوید.

  این عمل باعث می‌شود تا برای لحظاتی کوتاه از فکر یادگیری لغات بیشتر، منابعی که مانده و استرس اتفاقات روز آزمون دور شوید. به ویژه روزی که آزمون آیلتس دارید سعی کنید در مسیر به موسیقی‌هایی که دوست دارید گوش بدهید. اگر احتیاج به آرامش دارید به موسیقی‌های بی کلام گوش کنید؛ اگر انگیزه لازم دارید به موسیقی‌های هیجانی‌تر و انگیزشی گوش دهید. خلاصه از معجزه موسیقی غافل نشوید.

  مهارت مدیریت زمان را یاد بگیرید

  اگر بر تمام ساختارها و قواعد پیچیده انگلیسی مسلط باشید، تمام واژه‌های پیشرفته را بلد باشید؛ اما مدیریت زمان نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید یک متن خوب در زمان تعیین شده بنویسید. همان‌طور که می‌دانید تمام تسک‌های آزمون آیلتس زمان محدودی برای پاسخگویی دارند که این زمان خیلی زیاد هم نیست؛ بنابراین بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه در 30 دقیقه یک متن بی‌عیب و نقص با تعداد کلمات مشخص شده بنویسید.

  اگر شما نتوانید زمان را مدیریت کنید به خودتان می‌آیید و می‌بینید که 10 دقیقه بیشتر فرصت ندارید درحالی‌که هنوز باید 3 پاراگراف دیگر بنویسید. در اینجا شما علم و دانش کافی برای نوشتن را دارید؛ اما به دلیل عدم مدیریت زمان نمی‌توانید آن را به مصححان آزمون آیلتس نشان دهید. این موضوع می‌تواند در تمام تسک‌های آزمون آیلتس برای شما اتفاق بیفتد و فقط مختص به تسک  writing نیست.

  اگر نتوانید یک تسک را به دلیل کمبود زمان به نحو احسنت انجام دهید، قطعاً اعصابتان به هم می‌ریزد و استرس و اضطراب شما را فرا می‌گیرد. اینگونه دیگر تمرکزی برای تسک‌های بعدی هم نخواهید داشت. بنابراین اگر در آزمون‌های آزمایشی متوجه شدید که دچار کمبود زمان می‌شوید بهتر است روی مهارت مدیریت زمان خود وقت بیشتری بگذارید.

  دور خود را با منابع مختلف شلوغ نکنید

  انتخاب منبع مناسب یکی از کلیدی‌ترین کارهایی است که باید برای آمادگی آزمون آیلتس انجام دهید. ممکن است فکر کنید هرچه منابع بیشتری داشته باشید و اطرافتان پر از کتاب باشد نمره بالاتری در آیلتس خواهید گرفت. اما این‌طور نیست. اگر منابع را بدون حساب کتاب دور خود جمع کنید، همان منابعی که انتظار داشتید نمره شما را بالا ببرد، باعث اضطراب و نگرانی شما خواهد شد.

  توصیه ما به شما این است که با توجه به سطح خودتان، برای هر مهارت یک یا دو کتاب انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از کتاب‌هایی مثل Ready for IELTS 2nd Edition و سایر کتاب‌های مشابه استفاده کنید که تمام مهارت‌ها و استراتژی‌ها در یک منبع به شما یاد می‌دهند. برای دسترسی به لیست منابع آیلتس می‌توانید اینجا کلیک کنید و هر سؤالی داشتید از کارشناسان ما بپرسید.

  نکته کلیدی دیگر این است که به هیچ وجه در ابتدای مسیر آمادگی آزمون آیلتس سراغ کتاب‌های Cambridge English IELTS نروید. این مجموعه کتاب‌ها یکی از مهم‌ترین منابع آمادگی برای آزمون آیلتس هستند و نباید آنها را خیلی زود شروع کنید. ابتدا سعی کنید عمق دانش زبانی خود را افزایش دهید و بعد از آشنایی با فرمت آزمون، خواندن لغت و گرامرهای لازم و یادگیری استراتژی‌ها، در ماه آخر از این مجموعه استفاده کنید.

  در انتها باید به شما بگوییم که هر چقدر دانش زبان انگلیسی شما بیشتر باشد استرس شما در آزمون آیلتس کمتر خواهد بود. بنابراین در کنار تمام نکاتی که گفتیم مطالعه و یادگیری به صورت مداوم را فراموش نکنید. خودتان و زندگی روزمرتان را با زبان انگلیسی درگیر کنید تا نتایج بهتری به دست آورید.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید