Understanding Morphology 2nd Edition

کتاب understanding morphology چاپ شده از انتشارات routledge، مقدمه‌ای برای مطالعه ساختار کلمات ارائه می‌دهد. این کتاب با فرض عدم آگاهی خواننده از زمینه مورفولوژی، طیف گسترده‌ای از پدیده های ریخت شناسی – morphological- را از زبان‌های مختلف ارائه می دهد.

شناسه محصول: 311245

takhfif_code_15

جشنواره خرید محصولات اپل

برای دریافت تخفیف 20 درصدی عجله کنید!

1/540/000 

Title text example
0 نفر در حال مشاهده این محصول هستند!

توضیحات کتاب understanding morphology

کتاب understanding morphology چاپ شده از انتشارات routledge، مقدمه‌ای برای مطالعه ساختار کلمات ارائه می‌دهد. این کتاب با فرض عدم آگاهی خواننده از زمینه مورفولوژی، طیف گسترده‌ای از پدیده های ریخت شناسی – morphological- را از زبان‌های مختلف ارائه می دهد.

این کتاب با شروع حوزه های اصلی عطف و اشتقاق، رابطه بین صرف شناسی و نحو و رابطه بین صرف شناسی و واج شناسی را ارائه می دهد.همچنین در این کتاب مطالعه همزمان ساختار کلمه، و همچنین پدیده‌های تغییر دیاکرونیک، مانند قیاس و دستور زبان، پوشش داده شده است.

تئوری‌ها به طور واضح با هدف روشن سازی اطلاعات ارائه می‌شوند. نویسندگان کتاب،به طور مداوم بهترین تحقیقات موجود در این زمینه را به کار برده ، بنابراین از هر دو رویکرد نظری کارکردگرا و مولد (functionalist and generative theoretical approaches)استفاده و بحث می‌کنند.

ویرایش جدید کتاب understanding morphology به طور کامل مطابق با آخرین تحقیقات بازنویسی شده است.

کتاب understanding morphology هم برای دانشجویان مبتدی زبان‌شناسی و هم برای افرادی که در یک رشته مرتبط به دنبال مقدمه‌ای اولیه برای ریخت‌شناسی هستند، مناسب است.

ساختار کتاب understanding morphology

کتاب understanding morphology متشکل از 12 فصل میباشد. هر فصل شامل خلاصه، پیشنهاداتی برای مطالعه بیشتر و تمرینات می باشد.

این کتاب شامل سؤالات « big picture» برای برجسته کردن مضامین اصلی در مورفولوژی، و همچنین تمرین‌های تحقیقاتی برای هر فصل است. همچنین پاسخ تمرینات در اخر کتاب اورده شده است.

عناوین فصل های کتاب understanding morphology در ادامه اورده شده است.

Abbreviations

 1. 1. Introduction
 2. 2. Basic concepts
 3. 3. Rules
 4. 4. Lexicon
 5. 5. Inflection and derivation
 6. 6. Productivity
 7. 7. Morphological trees
 8. 8. Inflectional paradigms
 9. 9. Words and phrases
 10. 10. Morphophonology
 11. 11. Morphology and valence
 12. 12. Frequency effects in morphology

Key to comprehension exercises

References

Glossary of technical terms

Language index

Subject index

درباره‌ی رشته‌ی زبان‌شناسی

زبان‌شناسی (یا به انگلیسی: Linguistics) علمی است که به مطالعه و بررسی روشمند زبان می‌پردازد. در واقع، زبان‌شناسی می‌کوشد تا به پرسش‌هایی بنیادی همچون: «زبان چیست؟»، «زبان چگونه عمل می‌کند و از چه ساخت‌هایی تشکیل شده‌است؟»، «انسان‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؟»، «زبان آدمی با سازوکار ارتباطی دیگر جانوران چه تفاوتی دارد؟»، «کودک چگونه سخن‌گفتن می‌آموزد؟»، «زبان بشر چگونه تکامل یافته‌است؟»، «زبان‌ها چه قرابتی با یکدیگر دارند؟»، «ویژگی‌های مشترک زبان‌های جهان کدامند؟»، «انسان چگونه می‌نویسد و از چه راهی زبان نوشتاری و گفتاری را واکاوی می‌کند؟»، «چرا زبان‌ها دگرگون می‌شوند؟» و… پاسخ گوید.

مطالعات زبان‌شناسی مانند بسیاری دیگر از علوم، به دو شاخه‌ی‌ نظری و کاربردی تقسیم می‌شود. زبان‌شناسی کاربردی، حوزه‌ای بینارشته‌ای بوده که بخش‌هایی از مطالعات زبانی را دربرگرفته و تمرکز آن‌ها بر کاربرد زبان است. زبان‌شناسی کاربردی، برعکس زبان‌شناسی نظری که زبان را به شکل انتزاعی بررسی می‌کند، مشکلات واقعی مرتبط با زبان و راه‌حل‌های آن‌ها را تحلیل کرده و بر کاربران زبان و شیوه‌هایی که آن‌ها زبان را به کار می‌برند، تاکید دارد.

برخی از حوزه‌های علمی زبان‌شناسی کاربردی عبارتند از آموزش زبان، زبان‌شناسی حقوقی، روان‌شناسی زبان، جامعه‌‌شناسی زبان، عصب‌شناسی زبان و فرهنگ‌نویسی.

زبان‌شناسی نظری به تدوین الگوهای دانش زبانی می‌پردازد. حوزه‌های اصلی در زبان‌شناسی نظری شامل نحو، واج‌شناسی، صرف و معناشناسی هستند. اگرچه آواشناسی معمولاً ارتباط تنگاتنگی با واج‌شناسی دارد، اما مثل حوزه‌هایی همچون جامعه‌شناسی زبان و روان‌شناسی زبان، خارج از حوزه‌ی زبان‌شناسی نظری قرار می‌گیرد. زبان‌شناسی نظری همچنین در پی تبیین همگانی‌های زبان -Linguistic universal یا Linguistic universals- است.

فردینان دو سوسور –زبان‌شناس و نشانه‌شناس سوئیسیدر تعیین موضوع زبان‌شناسی چنین گفته است: “تنها هدف حقیقی زبان‌شناسی آن است که زبان را از درون و برای خود مورد پژوهش قرار دهد.” معنای این سخن آن است که زبان‌شناسی، زبان را همان گونه که هست و همان گونه که پدیدار می‌شود مورد بررسی قرار می‌دهد. بنابراین، پژوهشگران همچنان که در هیچ علمی نمی‌توانند ماهیت آن علم را تغییر دهند، در این عرصه نیز این امکان تغییر ماهیت زبان‌شناسی وجود نداشته و از این رو، پژوهشگران این حوزه نباید به سمت جوانب مورد پسند خود جهت‌گیری کرده یا جوانب دیگر زبان‌شناسی را بر اساس سلیقه‌ی خود کم اهمیت یا بی‌ارزش جلوه دهند.

کتب مرتبط با کتاب understanding morphology

 

 

برای مطالعه‌ی توضیحات تکمیلی در مورد کتاب understanding morphology اینجا کلیک کنید.

وزن 0.5100 گرم
نویسنده

Martin Haspelmath, Andrea D. Sims

ناشر

رهنما

شابک/ISBN

978-0340950012

ویرایش

دوم

قطع

وزیری

جنس کاغذ

تحریر

نوع جلد

شومیز (نرم)

0 نقد و بررسی
0
0
0
0
0

نقد و بررسی‌ها

پاکسازی فیلتر

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.