The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition

کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition نوشته‌ Geert Booij زبان‌شناس و استاد دانشگاه لیدن و عضو جامعه‌ی زبان‌شناسان آمریکا، کتابی دانشگاهی با موضوع  مورفولوژی است. این کتاب که  شامل توضیح و بررسی نظریات علم مورفولوژی، تحلیل واژگان و رابطه‌ی مورفولوژی با دیگر مباحث دستور زبان است. این کتاب که تنها منبع آموزشی مبانی مورفولوژی و بررسی ارتباط آن با دیگر فرایندهای زبانی است، برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۵ و توسط انتشارات Oxford LINGUISTICS به چاپ رسید. سومین و آخرین ویرایش این کتاب از سال ۲۰۱۲ در دسترس است.

شناسه محصول: 915419

takhfif_code_15

جشنواره خرید محصولات اپل

برای دریافت تخفیف 20 درصدی عجله کنید!

1/540/000 

0 نفر در حال مشاهده این محصول هستند!

کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition

کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition نوشته‌ Geert Booij زبان‌شناس و استاد دانشگاه لیدن و عضو جامعه‌ی زبان‌شناسان آمریکا، کتابی دانشگاهی با موضوع  مورفولوژی است. این کتاب که  شامل توضیح و بررسی نظریات علم مورفولوژی، تحلیل واژگان و رابطه‌ی مورفولوژی با دیگر مباحث دستور زبان است. این کتاب که تنها منبع آموزشی مبانی مورفولوژی و بررسی ارتباط آن با دیگر فرایندهای زبانی است، برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۵ و توسط انتشارات Oxford LINGUISTICS به چاپ رسید. سومین و آخرین ویرایش این کتاب از سال ۲۰۱۲ در دسترس است.

کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition به زبان انگلیسی نگارش شده و از منابع دانشگاهی رشته‌های زبان و زبان‌شناسی، و یکی از بهترین کتاب‌ها برای شروع مطالعه درباره‌ی مورفولوژی است.

ساختار کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition

 کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition در 352 صفحه و 6 فصل نگارش شده است.

فصل اول: مورفولوژی چیست؟ ?What is  Morphology 

نویسنده در ۲ بخش به توضیح مبانی علم صرف (مورفولوژی) می‌پردازد. این فصل شامل هدف و کاربرد علم صرف، تحلیل واژگان و ارتباط میان آن‌ها است.

فصل دوم: شکل‌گیری واژگان Word-Formation 

این فصل از کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition شامل توضیحی مفصل درباره‌ی انواع فرایندهای شکل‌گیری واژگان (مانند اشتقاق و ترکیب)  در یک زبان است.

فصل سوم: تصریف Inflection           

تصریف یکی از فرایندهای تشکیل واژگان است. این فصل به توضیح این فرایند اختصاص‌داده‌شده است.

فصل چهارم:  ارتباطات متقابل Interfaces                                                                            

ارتباط میان علم صرف و دیگر شاخه‌های زبان‌شناسی مانند نحو، واج‌شناسی، نشانه‌شناسی و… در این فصل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فصل پنجم: مورفولوژی و ذهن  Morphology and Mind

دگرگونی زبان چیست؟ علم صرف چگونه این پدیده را توضیح می‌دهد؟ میان علم صرف و روان‌شناسی زبان چه ارتباطی وجود دارد؟

فصل ششم: خاتمه  Conclusion                                                                                     

بررسی و تحلیل واژه به‌عنوان یک واحد زبانی

معرفی رشته‌ی زبان‌شناسی

زبان‌شناسی یا به انگلیسی: Linguistics علمی است که به مطالعه و بررسی روشمند زبان می‌پردازد. در واقع، زبان‌شناسی می‌کوشد تا به پرسش‌هایی بنیادی همچون: «زبان چیست؟»، «زبان چگونه عمل می‌کند و از چه ساخت‌هایی تشکیل شده است؟»، «انسان‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؟»، «زبان آدمی با سازوکار ارتباطی دیگر جانوران چه تفاوتی دارد؟»، «کودک چگونه سخن‌گفتن می‌آموزد؟»، «زبان بشر چگونه تکامل‌یافته است؟»، «زبان‌ها چه قرابتی با یکدیگر دارند؟»، «ویژگی‌های مشترک زبان‌های جهان کدام‌اند؟»، «انسان چگونه می‌نویسد و از چه راهی زبان نوشتاری و گفتاری را واکاوی می‌کند؟»، «چرا زبان‌ها دگرگون می‌شوند؟» و… پاسخ گوید.

مطالعات زبان‌شناسی مانند بسیاری دیگر از علوم، به دو شاخه‌ی‌ نظری و کاربردی تقسیم می‌شود. زبان‌شناسی کاربردی، حوزه‌ای بینارشته‌ای بوده که بخش‌هایی از مطالعات زبانی را دربرگرفته و تمرکز آن‌ها بر کاربرد زبان است. زبان‌شناسی کاربردی، برعکس زبان‌شناسی نظری که زبان را به شکل انتزاعی بررسی می‌کند، مشکلات واقعی مرتبط با زبان و راه‌حل‌های آن‌ها را تحلیل کرده و بر کاربران زبان و شیوه‌هایی که آن‌ها زبان را به کار می‌برند، تاکید دارد.

برخی از حوزه‌های علمی زبان‌شناسی کاربردی عبارت‌اند از آموزش زبان، زبان‌شناسی حقوقی، روان‌شناسی زبان، جامعه‌‌شناسی زبان، عصب‌شناسی زبان و فرهنگ‌نویسی.

زبان‌شناسی نظری به تدوین الگوهای دانش زبانی می‌پردازد. حوزه‌های اصلی در زبان‌شناسی نظری شامل نحو، واج‌شناسی، صرف و معناشناسی هستند. اگرچه آواشناسی معمولاً ارتباط تنگاتنگی با واج‌شناسی دارد، اما مثل حوزه‌هایی همچون جامعه‌شناسی زبان و روان‌شناسی زبان، خارج از حوزه‌ی زبان‌شناسی نظری قرار می‌گیرد. زبان‌شناسی نظری همچنین در پی تبیین همگانی‌های زبان -Linguistic universal یا Linguistic universals- است.

فردینان دو سوسور -زبان‌شناس و نشانه‌شناس سوئیسی – در تعیین موضوع زبان‌شناسی چنین گفته است: “تنها هدف حقیقی زبان‌شناسی آن است که زبان را از درون و برای خود مورد پژوهش قرار دهد.” معنای این سخن آن است که زبان‌شناسی، زبان را همان گونه که هست و همان گونه که پدیدار می‌شود مورد بررسی قرار می‌دهد. بنابراین، پژوهشگران همچنان که در هیچ علمی نمی‌توانند ماهیت آن علم را تغییر دهند، در این عرصه نیز این امکان تغییر ماهیت زبان‌شناسی وجود نداشته و ازاین‌رو، پژوهشگران این حوزه نباید به سمت جوانب موردپسند خود جهت‌گیری کرده یا جوانب دیگر زبان‌شناسی را بر اساس سلیقه‌ی خود کم‌اهمیت یا بی‌ارزش جلوه دهند.

کتاب‌های مرتبط با کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition:

کتاب The Handbook of Morphology

کتاب Understanding Morphology 2nd Edition

جهت مطالعه‌ یبیش‌تر درباره‌ی کتاب The Grammar of Words An introduction to linguistic morphology 3rd edition، اینجا کلیک کنید.

موضوع

دانشگاهی, زبان‌شناسی

سطح

Academic

ناشر اصلی

Oxford University Press

نویسنده

Geert Booij

ویرایش

سوم

سال انتشار

2013

شابک / ISBN

9780199691838

قطع (سایز)

وزیری ~ 17*24

جنس کاغذ

تحریر

نوع جلد

شومیز (جلد نرم)

تعداد صفحات

325

رنگ

تک رنگ (سیاه و سفید)

0 نقد و بررسی
0
0
0
0
0

نقد و بررسی‌ها

پاکسازی فیلتر

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.