دیوان اشعار پروین اعتصامی ترجمه مقابله‏‌ای‏ فارسی انگلیسی

1/056/000 ریال

ديوان اشعار پروين اعتصامی ترجمه مقابله‏‌ای‏ فارسی انگليسی سروده‌ی پروین اعتصامی، شاعر ایرانی است که به عنوان «پرآوازه‌ترین شاعر زن ایران» از او یاد می‌شود. اعتصامی از کودکی زبان فارسی، انگلیسی و عربی را نزد پدرش آموخت و از همان کودکی، سرودن شعر را زیر نظر پدرش و استادانی چون دهخدا و ملک‌الشعراء بهار آغاز کرد. پدر وی، یوسف اعتصامی آشتیانی، از شاعران و مترجمان دوران خود بود که در شکل‌گیری زندگی هنری پروین و کشف توانایی‌ها، ذوق و گرایش وی به سرودن شعر نقش مهمی داشت. پروین پیش از چاپ دومین نوبت از دیوان اشعارش، بر اثر بیماری در سی و پنج سالگی در تهران درگذشت.

تنها اثر چاپ و منتشر شده از پروین، دیوان اشعار اوست که دارای ۶۰۶ شعر در قالب‌های مثنوی، قطعه و قصیده سروده شده است.

پروین بیشتر به دلیل به کار بردن سبک شعریِ مناظره در شعرهایش معروف است. مضامین و معانی اشعار پروین، توصیف‌کننده‌ی دلبستگی عمیق وی به پدر، استعداد و شوق فراوان او به آموختن دانش، روحیه‌ی ظلم‌ ستیزی، مخالفت با ستم و ستمگران و حمایت و ابراز همدلی و همدردی با محرومان و ستم‌دیدگان است. اشعار پروین اغلب از حوادث و اتفاقات شخصی و اجتماعی خالی‌اند.

شعر پروین از دیدگاه طرز بیان مفاهیم و معانی، بیشتر به صورت «مناظره» و «سؤال و جواب» است. در دیوان او بیش از هفتاد نمونه مناظره آمده که وی را از این لحاظ، در میان شاعران فارسی برجسته ساخته ‌است. پروین در بیان مقاصد خود از هنرهای شخصیت‌بخشی، تخیل و تمثیل، با شیوایی کم‌نظیری استفاده کرده ‌است.