کتاب Dubliners یا دوبلینی‌ها

360/000 ریال

کتاب Dubliners یا دوبلینی‌ها مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نوشته‌ی جیمز جویس است که در ۱۹۱۴ میلادی منتشر شد. کتاب شامل ۱۵ داستان کوتاه می‌باشد که در آن به مسائلی نظیر: تاریخ ایرلند، انسان‌ها، مرگ، عشق، زندگی، ترس و… می‌پردازد. کتاب Dubliners برخواسته از اعتراض جویس، نثر طغیان‌گری علیه جامعه و ادبیات ایرلند دارد. نگاه انتقادی او به اصول مذهبی کاتولیک و دوبلین به عنوان شهری که ماجرای‌ کتاب در آن اتفاق می‌افتد، این ناآرامی را به خوبی نشان می‌دهد. جویس در ابتدای زندگی خود فردی مذهبی بود و در مدرسه‌ی دینی درس می‌خواند اما به تدریج به ادبیات روی‌ آورد. با این حال تاثیر دین همچنان در آثار او آشکار است. او می‌گوید: “در مورد خودم، من همیشه در مورد دوبلین می‌نویسم. چرا که اگر قلب دوبلین را تسخیر کنم، می‌توانم وارد قلب تمام شهر‌های جهان شوم. به همین علت اغلب مضمون آثار جیمز جویس در ارتباط با مسائل ملی و دینی می‌باشد.

نثر قوی و قالب بدون نقص کتاب Dubliners باعث شده تا کتاب پیش رو از شاهکار‌های ادبی تاریخ به شمار آید. همین ویژگی منحصر به فرد، جویس را به نویسنده‌ی برترین رمان سده‌ی بیستم اولیس تبدیل کرده است.

نظری درباره‌ی کتاب: “دوبلینی‌ها نگاهی اجمالی بر زندگی اندکی از مردم است. شما در این کتاب تنهایی، ناامیدی، نفرت از خود و اندوه را درک خواهید کرد. مردمان این داستان در میان عالمی معلق اند. آن‌ها در زندگی روزمره زندانی شده اند. جایی محسور بین زندگی ومرگ.